İlahiyat Fakültesi

Kişi Arama

Bağlantılar

Kırklareli Pınarhisar İlçesi Ceza-İnfaz Kurumunda Kutlu Doğum Coşkusu

24/04/2014 15:35:49 - 28/08/2014 15:35:49 - 1520 Okunma
Kutlu Doğum Haftası etkinleri kapsamında Pınarhisar Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda bulunan hükümlü/tutuklulara ve kurum personellerine yönelik Kırklareli Üniversitesi ve Pınarhisar İlçe Müftülüğü tarafından ortaklaşa Kutlu Doğum Programı düzenlendi. 

Kurum Eğitim ve Öğretim Servisi tarafından organizasyonu yapılan programa uzman konuşmacı olarak  Kırklareli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Feim GASHİ, Pınarhisar İlçe Müftüsü Abdullah KAYA, Kur'an-ı Kerim ve İlahi okumak üzere de Merkez Kurtuluş Camii Müezzini İrfan ERDEM ve Yüzevler Camii Müezzini İsmail YAZICI katılmıştır.              

Etkinlik  Kur'an-ı Kerim'in tilavet edilmesiyle başlamış ardından İlçe Müftüsü Abdullah KAYA ve İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Fehim GASHİ'nin ortaklaşa konuşmasını yapmış olduğu "Hz.Muhammed(s.a.v) ve Evrensel Mesajı" Konulu Konferans ile  devam etmiştir.        

Peygamber Efendimiz'in, yaşayış şeklinin tüm insanlara örnek olması gerektiğini vurgulayan Müftü KAYA; Peygamberimizin insanlara bıraktığı evrensel mesajın iyi idrak edilmesi gerektiğini belirtirken, Efendimizin yolundan gitmemizin elzem olduğunu, O'nun bizlere bıraktığı değerleri, insanlara yaklaşım tarzını, yaşadığı olaylar karşısındaki tutumunu da kendimize rehber edinmemizin şart olduğunu bildiren bir konuşma yapmıştır. 
       
Yrd. Doç. Dr. Feim GASHİ ise Peygamberimizin belalara ve sıkıntılara karşı tutumu üzerine konuşma yaparak, Peygamberimizin ve ilk müslümanların çektiği çilelerden örnekler vermiştir. Yusuf A.S. ın zindan hayatından bahsederek cezaevlerinin insan eğitimine katkısını ifade etmek için, ecdadımızın buraları medrese-i Yusufiye olarak isimlendirdiğini de söylerine eklemiştir.

Programın sonraki bölümlerinde D.İ.B. Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ'in Kutlu Doğum mesajı ve Kutlu Doğum Sinevizyonu izlenmiştir. Daha sonra İlçe Müftülüğü ilahi ekibinden İrfan ERDEM ve İsmail YAZICI tarafından okunan ilahi ve kasideler dinleyenleri duygulandırmış ve program sonunda İlçe Müftülüğü tarafından hükümlü/tutuklulara ve kurum personeline karanfil ve 40 Hadis isimli hadis kartelası dağıtılmıştır.       

Kırklareli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Feim GASHİ konferans sonunda Kurum Öğretmeni Yusuf İPEK ve Kurum Psikologu Tuğçe CİĞERİM ile yapmış olduğu konuşmada ''Yaklaşık 5 yıldır Türkiye'de olduğunu ve ilk kez hayatında bir cezaevi gördüğünü,cezaevine gelmeden önce endişe ve ön yargıları olduğunu ancak  başta Kurum idaresi ve  çalışanlarının içten,sıcak davranışları ve hükümlü/tutuklularının konferansa olan ilgi,alakalarından dolayı bu önyargılarından kurtulduğunu ve artık cezaevi deyince aklına ilk gelecek olan şeyin eğitim ve iyileştirme faaliyetlerinin yoğun bir şekilde uygulandığı özel bir kurum olacağını söyledi. 
Kutlu doğum Pınarhisar Ceza-İnfaz Kurumu

Facebook Twitter Google Plus
Kutlu Doğum Pınarhisar
Telefon Tablet Bilgisayar Bu website tüm cihazlarla uyumludur.